Iako se smatralo da je ovaj sklop benediktinskog samostana i crkve sagrađen još u IX. stoljeću (po natpisu iznad nadvratnika, DCCCL), prvi put se spominje u pisanim izvorima u XII. stoljeću. Muster je posvećen svetom Nikoli, zaštitniku pomoraca, a samo ime Muster u dijalektu znači manastir. Kako je ovo bila glavna crkva u Komiži, više je puta u razdoblju između XIII. i XVIII. stoljeća nadograđivana.
U XVI. stoljeću je jednobrodna crkva proširena prema sjeveru lađom gotičkog stila, a u XVII. stoljeću središnjom baroknom lađom, kojoj su s juga dodane još dvije, te je time postala najslikovitija crkva na Visu s peterobrodnim oblikom. Velika proširenja su završena oko 1634. godine. U baroknom stilu su izgrađena i glavna vrata s dvostrukim zabatom i dvije glave starozavjetnih proroka.
Krajem XVIII. stoljeća je obnovljen i srednjovjekovni zvonik. Na glavnom oltaru, izrađenom od drva, smješteni su kipovi Preobraženja, Krista, Mojsija, sv. Ilije, sv. Josipa i sv. Jeronima. Iznad oltara se nalazi trijumfalni luk u baroknom stilu s prikazom Raspeća, Marijom i Magdalenom. Zanimljivi su i brojni kiparski radovi poput kamene posude za blagoslovljenu vodu, dva kipa, sv. Katarine i sv. Dominika, baroknog kipa Marije sa sinom, reljefnih anđeoskih glava, kao i propovjedaonica renesansnih oblika. U crkvi se nalazi i dosta grobova svećenika i plemića s nadgrobnim spomenicima na kojima se vide imena i grbovi starih komiških obitelji kao što su Vitaljić, Marinković, Mardešić i Ivčević.
U njoj se nalazi i veliki broj umjetnina, ponajviše srebrnih, od kojih su najznamenitija dva srebrna kaleža, križ sa žigom mletačkog zlatara, dva moćnika u rokoko stilu i barokni kadionik.
Visoka kula na južnom dijelu sklopa samostana i crkve datira u XIII. stoljeće pa spada među najstarije utvrde u Dalmaciji. Uz kule su bili postavljeni obrambeni zidovi što ukazuje na to da je kula služila za obranu samostana i crkve.
Lokacija: Komiža, otok Vis
@anto, riječ manastir se danas, u uzem smislu, koristi kao riječ za manastir u kojem borave, žive i mole pravoslavni monasi. Inace, redovnici monasi, po kojima i manastiri dobijaju ime (monos=jedan), su stariji od samog raskola Crkve na onu Zapadnu i Istočnu. Riječ manastir doslovno se s grčkog prevodi kod nas kao samostan, i ta je riječ u upotrebi tamo od sredine 19. st. Dotada se koristila riječ manastir kao i njene razne inačice prilagođene lokalnim dijalektima, pa tako komižani od pamtivijeka benediktinski samostan zovu Muster, a narod na Pašmanu ćokovski samostan zovu Mostir, sve korijen riječi - manastir.
_____ Kako ime MUSTER u dijalektu može značiti "MANASTIR"? Riječ je dakle o značenju riječi, koje s obzirom da se radi o katoličkom vjerskom objektu ( na lokalitetu nekadašnje vojne utvrde, postaje -okupljališta) može značiti samo kao SAMOSTAN. Manastiri su pravoslavni vjerski objekti i koliko je meni poznato takvih objekata u Komiži nema. Autor prethodnog teksta sa svojim navodom značenja imena MUSTER kao manastir sugerira čitatelju dan je riječ o pravoslavnom vjerskom objektu, crkvi. Za turiste to može biti posebnost ali ona nije utemeljena na istini.
Crkva je prelepa,izgleda kao na filmu.Vidi se da se radi o srednjevekovnoj gradjevini,kojoj kasnije dorade nisu narusile prvobitni izgled.Sve pohvale za odrzavanje!
Srdacan pozdrav!~
Žena Glava mjesto je neobičnog imena o čijem podrijetlu postoje dvije teorije: neki misle da je prvi naziv...
Vela Svitnja je prva vanjska uvala zapadno od grada Visa. U njoj je, na stijenama i pločama vrlo...
Smještena između Fortice i Terjuna, izgrađena u vrijeme britanske vladavine.
Nažalost, mnogo je ostataka antičke Isse uništeno, što pretraživanjem bez arheološke kontrole, što ratovima ili nebrigom u prošlosti....
Želiš komentirati?