Muzej je smješten u Komuni, mletačkoj utvrdi na komiškoj rivi. Sadrži bogatu zbirku izvornih predmeta brodske i ribarske opreme Komižana, stoljećima najboljih i najpoznatijih ribara na Jadranu, kao i zbirku predmeta vezanih uz preradu ribe koja je nekoć u Komiži bila iznimno razvijena. Među izlošcima posebnu pozornost privlači replika poznate komiške gajete falkuša.
Falkuše su bile jedinstvene brodice Komižana, gajete dugačke devet, a široke nešto manje od tri metra. Jarbol im je bio visok devet metara, a mogle su nositi posadu od šest ribara i gotovo osam tona ribe. Gradilo ih se isključivo od borovine s otoka Sveca koja se smatrala najkvalitetnijom. Za povoljnih vjetrova gajete su stizale i do Palagruže za šest sati ostvarujući bzinu i do 10 nautičkih milja na sat. Zadnju originalnu falkušu „Cicibelu” potopila je i razbila jaka nevera u kolovozu 1986. godine. Srećom, tradicija izgradnje falkuše je obnovljena i tri nove gajete danas služe u turističke svrhe.
RIBARSKI MUZEJ KOMIŽA
Riva sv. Mikule 4
Tel: +385 (0)21 713-019 (grad Komiža)
Mogućnost stručnog vodstva za grupe
Cijena ulaznica: 20,00 kn
Radno vrijeme: 10-12 / 19-22 h
Lokacija: Komiža, otok Vis
kartice pisane rukom su prejake!
Crkva sv. Marije smještena je u selu Podselje na brdu sjeverno od najvećeg viškog polja, Velog polja. Za...
Duboka je iznimno uvučena stjenovita uvala u kojoj nema plaže, osim malenog šljunka na dnu uvale, pa nije...
Barokna kapela sv. Antuna Padovanskog sagrađena je uz kuću s polukružnom kulom u selu Oključna kao obiteljska kapela....
Gusarica je javna gradska plaža koja je ime dobila po crkvi Gospe Gusarice iznad nje. To je duga...
Želiš komentirati?