Gdje se nalazimo

Crkva sv. Marije (Gospa Gusarica)


ocjena 1ocjena 2ocjena 3ocjena 4ocjena 5 - 3 glasač(a), prosječna ocjena 5.00
Loading...

Crkva sv. Marije „Gusarice“ sagrađena je sredinom XVI. stoljeća uz samu obalu u Komiži. Ime „Gusarica“ je dobila zbog gusarske krađe njene slike, koju je navodno, nakon brodoloma koji je doživio taj gusarski brod, more vratilo na plažu pred crkvom, o čemu je zabilježena predaja početom XVIII. stoljeća.

Građena je renesansnim stilom i ima pomalo neobičan oblik jer se sastoji od tri povezane crkve s tri spojena trokutna pročelja. Vrata su renesansno profilirana i iznad njih se nalazi jednostavna dekorativna luneta. U unutrašnjosti su tri lađe odijeljene lukovima na jakim zidanim stupovima nad kojima su tri svoda. Srednja lađa ima gotički svod, a njena apsida je natkrivena svodom prelomljenog luka. Zapadna lađa ima gotički prelomljeni svod, a istočna lađa poluobli svod s obilježjima baroka.

U crkvi se nalazi pet oltara od kojih je najljepši glavni oltar s pozlaćenim baroknim kipovima Navještenja. Posebno zanimljivo je drveno pjevalište kojem je srednji dio barokno pozlaćen, a oba krila ograđena izrezbarenim rešetkama.

Uz istočni zid crkve se nalazi malo crkveno dvorište u kojem je osmerostrani zdenac u kojem se čuvala voda koja tu izvire. Na svakoj od osam strana se nalaze reljefi svetaca i vjerskih znamenja povezanih s Komižom: sveti Nikola, sveti Andrija, sveti Antun i arhanđel Mihovil, Adam i Eva, Marija sa sinom, božansko janje s križem kao znamenom Krista i baklja u otvorenim vratima kao simbol zagrobnog života.

Lokacija: Komiža, otok Vis

Trenutačno nema komentara. Budite prvi koji će komentirati!
Želiš komentirati?

Preporučamo pogledati

Plaža Gusarica

Gusarica je javna gradska plaža koja je ime dobila po crkvi Gospe Gusarice iznad nje. To je duga...

Smričevica

Smričevica je duboka uvala s južne strane otoka, s nekoliko kuća i šljunčanom plažom iznad koje se može...

Stončica

Stončica je naselje na istočnoj strani otoka koje pripada gradu Visu, a nalazi se u uvali na čijem...

Palagruža

Palagruža je skupina otočića koji se nalaze u sredini Jadranskog mora, 68 nautičkih milja južno od Splita i...

Žena Glava

Žena Glava mjesto je neobičnog imena o čijem podrijetlu postoje dvije teorije: neki misle da je prvi naziv...


SPONZORI I DONATORI

Turistička zajednica Grada Komiže Grad Komiža Turistička zajednica Grada Visa Grad Vis Hrvatska obrtnička komora Turistička agencija Alternatura d.o.o.
Privredna banka Zagreb Erste & Steiermarkische bank Gradina Vis d.o.o. Konoba Bako Caffe bar Bejbi Udruga HVIDR-a Vis
Prirodno bogatstvo otoka


© 2012 — 2026 Vis Central – učenička zadruga Bravura, otok Vis | Izjava o privatnosti | Mapa weba | Web dizajn i podrška: