Početkom XVI. stoljeća franjevci – konventualci su na poluotoku Prirovu dali sagraditi svoj samostan i crkvu svetog Jerolima. Samostan je sagrađen na temeljima antičkog rimskog kazališta. Mramor i kameni blokovi kazališta su korišteni u gradnji samostana i crkve. I danas se ističu mramorni blokovi uzidani u pročelje i antički natpisi (najpoznatiji je onaj na ulazu u samostansko dvorište koji svojim tekstom označava svoju starost, „CIL“ (149).
Po vanjskom izgledu zaključuje se da je crkva renesansnog oblika, iako ima i obilježja drugih stilova. Na pročelju se (osim antičkih mramornih blokova) ističu vrata okićena plitkim ružama, polukružna luneta nad ulazom i gotičko- renesansni prozor u obliku koluta. S vanjske strane možemo spomenuti tri prozora sa sjeverne strane, sagrađena u gotičkom stilu, i križ na vrhu crkve.
U XVI. stoljeću je imala oltar s drvenim raspelom koji je u XVII. stoljeću zamijenjen mramornim s dva stupa. U XVII. stoljeću se spominje glavni oltar sa slikom Gospe Karmele sa svetim Jerolimom i Antunom. U XVIII. stoljeću je taj glavni oltar zamijenjen novim (također posvećenim svetom Jerolimu). U crkvi se nekad nalazila slika Marijina začeća koju su financirali članovi obitelji Perasti. Orgulje i pjevalište potječu iz XIX. stoljeća.
Zvonik je udaljen od crkve i izgrađen na uzdignutom položaju da bi se više isticao na poluotoku i cijeloj uvali. Njegova su zvona posvećena 1734. pa je vjerojatno zvonik sagrađen u XVIII. stoljeću. Zvonik je pri dnu izbočen kosinom (barokni stil), a njegov opći izgled, zidni pojasi koji ga dijele na katove te gotička monofora i bifora očituju zadržavanje srednjovjekovnih oblika pa zvonik na prvi pogled izgleda romanički. Kad se bolje pogleda, na drugom katu se vide mali četverolisni prozorčići u obliku križa kakve su imali zvonici u XVIII. stoljeću. Zadnji kat s dva zvona završava piramidnim krovom (osobina XVII. i XVIII. stoljeća). U sakristiji se nalazi mali kip Gospe izrađen u rokoko stilu i kalež, renesansni reljef s grbom poznate obitelji Gariboldi, križ i kasnobarokna pokaznica s reljefnim anđelima i moćnik iz XVI. stoljeća. Ovo je sigurno jedna od crkava s najljepšim vrtnim i okolnim prostorom na Visu. Jedino se crkva svetog Nikole u Komiži i svetište Vele Gospe u Podselju mogu mjeriti s njom.
Lokacija: Vis, otok Vis
Od ostataka isejskog kazališta na poluotočiću Prirovo sačuvano je vrlo malo, a kasnije je na njegovim zidinama podignut...
Bjažićovo je šljunčana plaža koja je ime dobila po obitelji čije se kuće tu i danas nalaze. U...
Vela Svitnja je prva vanjska uvala zapadno od grada Visa. U njoj je, na stijenama i pločama vrlo...
Uvalica istočno od gradske plaže koja je nekad bila poznato viško kupalište, ali je danas ponešto iskvarena jer...
Mlin je šljunčana plaža ispod nekadašnje tvornice „Neptun“. Na plaži, na kojoj vlada mirna i intimna atmosfera, postoji...
Želiš komentirati?